آشنایی کامل با روکش غلطک پلی یورتان + مزایا و معایب آن

روکش-غلطک

فهرست مطالب

استفاده از روکش غلطک پلی‌یورتان به دلیل مقاومت در برابر سایش، انعطاف‌پذیری، و پایداری شیمیایی، به‌عنوان یک راهکار کارآمد در محافظت از سطوح شناخته شده است. این روکش باعث افزایش دوام سطوح، مقاومت در برابر خراشیدگی، و کاهش هزینه‌های نگهداری می‌شود، که در صنایع مختلف به عنوان یک گزینه اقتصادی و موثر شناخته می‌شود. در این متن به بررسی روکش غلطک ، انواع، ویژگی ها و کاربرد روکش غلطک می پردازیم.

روکش غلطک چیست ؟

روکش غلطک به یک لایه نازک از مواد مختلف مانند پلی‌یورتان، رزین، یا فلزات، که بر روی سطح غلطک یا والدوز نصب می‌شود، اطلاق می‌شود. 

روکش غلطک در دستگاه‌های صنعتی نقش حیاتی در بهبود عملکرد و طول عمر غلطک‌ها دارد. وظیفه‌ی اصلی این روکش، ایجاد اصطکاک و جلوگیری از سایش و خوردگی سطح درام غلطک‌ها است. این عنصر با حرکت غلطک‌ها در دستگاه‌ها، سطح غلطک‌های ثابت و یا هرزه‌گرد در مسیر حرکت نقاله یا تسمه قرار می‌گیرد.

روکش غلطک از جنس لاستیک ساخته شده و متریال از لاستیک به صورت رنگی و آج دار است. این روکش‌ها بر اساس نوع مصرف خود در دستگاه‌ها، با در نظر گرفتن عرض‌ها و آج‌های مختلف، تولید می‌شوند و به صورت نوارپیچ بر روی غلطک‌ها چسبانده می‌شوند. استفاده از این روکش‌ها باعث جلوگیری از اصطکاک زیاد و کاهش عمر غلطک می‌شود. این تدابیر در خطوط تولیدات صنایع مختلف برای افزایش طول عمر و بهره‌وری غلطک‌ها به کار می‌روند.

روکش-غلطک-پلی-یورتان

📚 حتما بخوانید…       

انواع روکش غلطک

از نگاه های متفاوتی می توان انواع روکش غلطک را دسته بندی کرد . روش اول دسته بندی انواع روکش غلطک براساس جنس روکش بوده و به صورت زیر است.

روش اول

۱.روکش غلطک لاستیکی (PVC)

 این روکش از لاستیک یا پی وی سی (PVC) ساخته شده و وظیفه جلوگیری از خوردگی و سایش درام غلطک ها را دارد.

۲. روکش غلطک سیلیکونی

 مواد اولیه روکش انواع فلزات، از جمله روکش غلطک پلی‌اورتان لاستیک سیلیکون، جهت جلوگیری از سایش و خرابی سطح غلطک ها استفاده می‌شود.

۳. روکش غلطک چند لایه

 این نوع روکش از چند لایه مختلف تشکیل شده و برای جلوگیری از سایش و خرابی غلطک ها در محیط‌های صنعتی استفاده می‌شود.

غلطک-پلی-یورتان

روش دوم

همچنین، می توان روکش غلطک را با توجه به کارایی و ویژگی های آن به صورت زیر تقسیم بندی کرد.

۱- روکش غلطک مقاوم به فشار

این نوع روکش‌ها برای مواجهه با فشارهای زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولاً در مواردی که غلطک‌ها نیاز به تحمل فشارهای قوی دارند، از این نوع روکش استفاده می‌شود.

📚 حتما بخوانید…       

خرید و آشنایی  با فوم پلی یورتان 

۲- روکش غلطک مقاوم به سایش

روکش‌های این گروه دارای مقاومت خوبی در برابر سایش هستند. این ویژگی آنها را برای مواجهه با فرآیندهایی که نیاز به مقاومت در برابر سایش دارند، مناسب می‌کند.

۳- روکش غلطک مقاوم در برابر مواد شیمیایی

روکش‌های مقاوم به مواد شیمیایی از جلوگیری از تأثیرات مخرب مواد شیمیایی در فرآیندهای غلطک‌ها مسئول هستند. این ویژگی موجب می‌شود که غلطک‌ها تحت تأثیر مواد شیمیایی قرار نگیرند.

۴- روکش غلطک مقاوم به بنزین

این نوع روکش‌ها دارای مقاومت خوبی در برابر بنزین و مواد مشابه می‌باشند. بنابراین، در مواردی که غلطک با بنزین در تماس استفاده می‌شود، از این نوع روکش استفاده می‌شود.

۵- روکش مقاوم در برابر حرارت و برودت

روکش‌های مقاوم در برابر حرارت و برودت معمولاً در شرایط دمایی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ویژگی آنها را برای فرآیندهایی که نیاز به مقاومت در دماهای بالا یا پایین دارند، ایده‌آل می‌کند.

این دسته‌بندی بر اساس خصوصیات و کاربردهای مختلف روکش‌ها صورت گرفته است.

اجزای روکش غلطک پلی یورتان

روکش-پلی-یورتان

روکش غلطک پلی یورتان، توسط دو لایه رویی از لاستیک مقاوم به سایش و حرارت و یک لایه زیرین از نخ‌های مقاوم به سایش، تهیه و تولید می‌شود. این روکش از یک هسته فلزی، گردنه‌ی غلطک و سوراخ تخلیه تشکیل شده است.

پلی یورتان به عنوان تنها عضو چند منظوره در خانواده پلیمرها شناخته می‌شود. 

این ماده به دلیل ویژگی‌هایی مانند الاستومری و چسبندگی، در زمینه‌های مختلفی نظیر تشک‌سازی، تولید عایق، پوشش‌دهی، تولید رنگ، ساخت الاستومرها، اسباب بازی و تولید الیاف مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی اورتان یا PU در ساختار اصلی آن شامل پیوندهای یورتان می‌باشد که به صورت اختصاری با PU یا PUR نمایانده می‌شوند.

سختی به عنوان یکی از خصوصیات مهم پلیمرها، میزان مقاومت آنها در مقابل فشرده شدن یک جسم جامد را نشان می‌دهد. میزان سختی پلی اورتان با استفاده از معیار Durometer قابل ارزیابی است.

📚 حتما بخوانید…       

ویژگی‌های روکش غلطک پلی یورتان

در زیر به برخی از ویژگی ها و خواص روکش غلطک پلی اورتان اشاره می‌کنیم.

- مقاومت در برابر سایش

 روکش غلطک، با حفاظت از غلطک در برابر سایش، می‌تواند عمر مفید غلطک را افزایش دهد.

- خواص ضد آب

 این نوع روکش معمولاً به عنوان یک لایه محافظ در برابر نفوذ آب و رطوبت عمل می‌کند.

- افزایش مقاومت مکانیکی

 با افزودن یک لایه پوششی مانند پلی‌یورتان، مقاومت مکانیکی و استحکام غلطک افزایش می‌یابد.

- بهبود ویژگی‌های الکتریکی

 در برخی موارد، روکش غلطک برای افزایش عایق الکتریکی غلطک استفاده می‌شود.

به این مطلب امتیاز ‌دهید
3.2/5
به اشتراک بگذارید
مطالب مرتبط
مطالب محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

به این مطلب امتیاز ‌دهید
به اشتراک بگذارید